Chvalská tvrz17

Chlumčany16

Osudový dvouválec táty a syna

T12 p. Cingroše

Vítejme mezi námi nového kolegu, Míru Cingroše, který se nyní konečně dostal k té jedné konkrétní Tatře 12, po níž tak dlouho toužil.

Dvouválec, kolem kterého nyní Míra postavil vysněnou pořádnou renovační dílnu, objevil před mnoha lety už jeho tatínek. Když otci bylo 16 let, pokusil se tuto Tatru 12 koupit od starého vedoucího autoopravny za 2 000,-Kč. Tehdy to byl měsíční plat dělníka, a tak auto sice dovezl domů, ale rodiče mu částku nakonec odmítli půjčit. K lítosti dospívajícího kluka musela Tatra zpět. Ještě téhož dne byla znovu prodána. Tehdy ještě jezdila.


Její nový majitel si po několika letech pořídil jiné historické auto a tatrovku vystrčil na dvůr, na déšť. Kolem toho dvora chodil Mirkův táta denně do práce. Když už se na to nemohl dívat, Tatru 12 „znovu“ koupil.


To už nejezdila, stála v roští a uvnitř otevřené karoserie rostl pořádně tlustý černý bez. Míra to prožíval s tátou: tatru nebylo kam dát, rodina bydlela v bytovce, a tak se musela pronajmout garáž. Pak to párkrát vypadalo, že ji táta prodá, ale synovi se podařilo auto uchránit. Nyní se pouští do její renovace. Možná ještě až tak úplně netuší, co všechno ho čeká, co všechno to snažení bude stát peněz a času.Nyní, na počátku, má energii a jde do toho naplno. První stupínek má za sebou: zjistil, že jde o autentický historický automobil typu T12 – otevřený vůz, který 10.7. 1933 koupil v Kopřivnici obchodník Alfred Vopper z Nedražic. (4/08)