Chvalská tvrz17

Chlumčany16

T11 ve světě

Tatra 11 ve světě

O vánocích roku 1927 vyšlo mimořádné vydání německých pražských novin *Prager Presse* ke 156. výročí Ringhofferových závodů, jejichž součástí v té době Nesselsdorfská – Kopřivnická automobilka byla.Obrazová příloha ukázala malé vozy Tatra 11 (12) ve světě, kde se účastnily propagačních jízd nebo závodů. Za volantem vozu nejčastěji seděl vynikající Josef Veřmiřovský. Na reprodukci novinové stránky je vlevo nahoře návrat z jízdy spolehlivosti v Rusku v roce 1925. Malá Tatra získala 1.cenu za ekonomičnost jízdy a 2. cenu za pevnost a vytrvalost. Jelo se na trase Petrohrad – Moskva – Tiflis (gruzínské hlavní město Tbilisi) – Moskva, která měřila 5 300 km. Ze 78 startujících vozů 7 nedojelo, pro nedodržení podmínek bylo 29 vozů vyloučeno. Celkem nedokončilo 36 vozů. Vůz řízený Veřmiřovským byl vzat z běžné sériové výroby. Ze všech 15 vozů ze 4. kategorie, v níž Tatra startovala, dojel do cíle bez trestných bodů a „jest přiznaným mu počtem hodnotných jednotek, tj. 38 615 na vrcholu přede všemi ostatními vozy, poněvadž docílil také nejvyššího počtu hodnotných jednotek pokud jde o úspornost pohonné látky a pevnost ve stavbě ve smyslu daných propozic“. Ze dvou prvních a dvou druhých cen určených pro 4. kategorii dostala první cenu malá Tatra řízená Veřmiřovským za konstrukční jistotu a pevnost ve stavbě za stejně dobrých ostatních vlastností a další první cenu za úspornost pohonných látek. Řidič druhého vozu Tatra dostal navíc cenu ruského Autoklubu. Pro 4.kategorii, kde startovaly vozy do objemu válců 2 400 ccm nebyla vypsána žádná státní cena. Tatra dosáhla na trati spotřeby 4,65kg benzinu na 100km na cestách a 7,62 kg benzinu na 100kg při jízdách terénem. Při zkoušce rychlosti na kilometr docílil Veřmiřovský 74km/hod (1km za 48,6 vteřin), v této zkoušce v téže kategorii byl však rychlejší Talbot a Sunbeam, které dosáhly 82 km/hod. Samozřejmě při mnohem vyšší kubataře motoru. Zajímavostí je, že do Ruska byly vypraveny tři vozy Tatra, třetí byl v rezervě pro případ poruchy dvou závodních strojů. Nakonec nebyl vůbec použit. Po skončení závodů byly všechny tři vozy zanechány v Rusku. Snad věnovány, snad prodány organizaci Autopromtorg. Ten přidělil jeden vůz moskevskému sovětu, jeden petrohradskému sovětu a jeden mladému Krasinovi. Co se s nimi asi později stalo?Vpravo nahoře je malá Tatra v Brazílii, snímek pod tím je z Elysejských polí u Vítězného oblouku v Paříži a dva snímky dole jsou z města velkých konkurentů, Benzových Mercedesů, ze Stuttgartu.(Zdroj: Zpravodaj Tatra Veterán Car Club č. 1+2 / 1975)